Arizona Athletes named to Jumpstart and EDP teams

Congratulations to the following Arizona athletes!!

Elite Development Program

  • Jameson Coolidge, Air Sports (Double Mini)
  • Matthew Schwartz, Air Sports (Trampoline, Double Mini, and Tumbling)
  • Blaise Wagner, NVG (Trampoline and Double Mini)

Jumpstart

  • Josie Bain, NVG (Trampoline A and Tumbling A)
  • Alexa Hamilton, Air Sports (Tumbling B)
  • Ava Huss, Air Sports (Trampoline A and Tumbling B)

State Clinic

December 13 – December 14
Dec 13 at 1:30pm to Dec 14 at 6:30pm

USA Youth Fitness Center
1530 S Gilbert Rd, Gilbert, Arizona 85296
Head Clinicians:
Peter Dodd (TR)
(National Coaching Staff)
Nuno Merino (TR)
(Olympian)
Denis Vachon (DM)
(5 Time World Medalist)
Jared Olsen (TU)
(WAGC Tumbling Coach)

Cost:
$60.00 for 1 Day
$80.00 for 2 Days

Tentative Schedule:
Saturday December 13th:
1:30-4:30 Level 6-8
5:00-8:00 Level 9-Elite

Sunday December 14th:
8:30-11:30 Level 4-5
12:00-3:00 Level 9-Elite
3:30-6:30 Level 6-8

Contact Person: Chels.Rainer@gmail.com

Seven Arizona Athletes qualify to Jumpstart Testing

Seven Arizona athletes will be packing their bags and heading to Karolyi’s ranch in Texas for Jumpstart testing at the end of September. Congratulations to the following:

Josie Bain, North Valley
Grace Garland, Air Sports
Alexa Hamilton, Air Sports
Ava Huss, Air Sports
Van Larson, Air Sports
Sharlotta Mozes, Air Sports
Jace Williams, North Valley

Arizona Athletes win 2014 National Titles

The following athletes on national titles this summer in either Spokane (level 5 to 7) or Louisville (level 8 and up)

Shelby Gill, Air Sports, Open Elite Tumbling
Armand Reichelt & Caleb Fritz, Scottsdale Gymnastics and Trampoline, Jr Elite Synchro
Blaise Wagner, North Valley Gymnastics, Level 10 Double Mini
Seth Stein, Air Sports, Level 9 Trampoline
Emma Straker, Air Sports, Level 9 Trampoline
Samantha Barrett, Aspire, Level 6 Tumbling

Arizona Medalists at the Elite Challenge

Gold Medal, Ariana Schein, Air Sports, double mini, level 10
Gold Medal, Katie Currier, Air Sports, trampoline, level 10
Gold Medal, Katie and Ariana, Air Sports, synchro, level 10
Gold Medal, Shelby Gill, Air Sports, tumbling, open elite
Silver Medal, Cole Simmons, Air Sports, double mini, level 10
Silver Medal, Katie Currier, Air Sports, double mini, level 10
Bronze Medal, Matthew Schwartz, Air Sports, double mini, level 10
Bronze Medal, Armand Reichelt and Caleb Fritz, SGT, synchro, Jr Elite
Bronze Medal, Jackson Whitten, Aspire, double mini, open elite
Bronze Medal, Matthew Hawkins, Aspire,double mini, Jr Elite
Bronze Medal, Jerrett Jensen, Aspire, double mini, Sr Elite
Bronze Medal, Jackson Whitten, Aspire, trampoline, open elite

Stars and Stripes Results

Shaye Hayden, NVG, double mini gold
Daniel Pendleton, NVG, trampoline bronze
Matt Hawkins, Aspire, double mini bronze
Armand Reichelt, SGT, double mini bronze
Ariana Schein and Katie Currier, Air Sports, synchro bronze
Armand Reichelt and Caleb Fritz, SGT, synchro gold