Tentative Schedule for Classic Rock

Here is a TENTATIVE schedule, our deadline is not till this Friday and we still have entries coming in. We do believe it will not change much from this, the only thing that would change would be the times. The days will stay the same for the age groups.

TENTATIVE Session Times –

Friday, February 15, 2013 – OPEN WORK OUT PRACTICE TIMES:
Open Work-Out Time 1: 2:30-4:30pm
Open Work-Out Time 2: 5:00 7:00 pm
Open Work-Out Time 3: 7:30-9:30 pm

Saturday, February 16, 2013
Session 1 Level 4-9 9:00 am – 12:15 pm: – 13-14 yr olds
Session 2 Level 4-9 1:00 pm – 4:15 pm: – 15 and up
Session 3 – L10-Elite – 5:30-8:45

Sunday, February 17, 2013
Session 4 Level 4-9 9:00 am – 12:00 pm: – 11-12 yr olds
Session 5 Level 4-9 12:30 pm – 4:30 pm: – 10 and under

Phoenix Rising Session Changes

Session 1 – Saturday

Level 9 ~ Elite (All ages girls & boys)

(Aspire 12 / Dynamites 4 / Go For It 1 / Jump Up 1 / Old Pueblo 2 /  Air Sports 12)

General Warm-up:    4:30pm

March In                     5:00pm

Awards                       8:15pm

Session 2 – Sunday

Ages 10 & under (Levels 3 ~ 8)

(Aspire 3 / Dynamites 10 / Estrella 4 /  Old Pueblo 3 /  Air Sports 12)

General Warm-up:      8:00am

March In                       8:30am

Awards                       11:30am

 Session 3 – Sunday

Ages 13 & up (Levels 3 ~ 8)

(Aspire 16 / Dynamites 5 / Estrella 7 / Go For It 4 / Jump Up 5 / Old Pueblo 12 / Air Sports 11)

General Warm-up:    12:00pm

March In                     12:30pm

Awards                         5:00pm

Phoenix Rising Information

Phoenix Rising Invitational January 19th ~ 20th, 2013
Event Location:
Aspire Kids Sports Center
50 S. Hearthstone Way
Chandler, AZ 85226

Admission – Per Session
$8.00 adults / $6.00 child

Session 1 – Saturday, January 19th

Level 9 ~ Elite (All ages girls & boys)
(Aspire 12 / Dynamites 4 / Go For It 1 / Jump Up 1 / NVG 6 / Old Pueblo 2 / SGT 3 / Air Sports 12) (41 athletes / 5 Synchro Teams)
General Warm-up: 4:30pm
March In 5:00pm
Awards 8:15pm

Session 2 – Sunday, January 20th
Ages 10 & under (Levels 3 ~ 8)
(Aspire 3 / Dynamites 10 / Estrella 4 / NVG 8 / Old Pueblo 3 / SGT 11 / Air Sports 11)
(50 athletes / 2 Synchro Teams)
General Warm-up: 8:00am
March In 8:30am
Awards 11:30am

Session 3 – Sunday
Ages 13 & up (Levels 3 ~ 8)
(Aspire 14 / Dynamites 3 / Estrella 4 / Go For It 1 / Jump Up 4 / NVG 9 / Old Pueblo 7 / SGT 6 / Air Sports 9)
(57 athletes / 2 Synchro Teams)
General Warm-up: 12:00pm
March In 12:30pm
Awards 4:30pm

Session 4 – Sunday
Ages 11 & 12 (Levels 3 ~ 8)
(Aspire 4 / Dynamites 2 / Estrella 1 / Go For It 3 / Jump Up 1 / NVG 9 / Old Pueblo 6 / SGT 10 / Air Sports 2)
(38 athletes / 1 Synchro Team)
General Warm-up: 5:00pm
March In 5:30pm
Awards 8:15pm